Interview s Jity Pu

jityUdělali jsme pro vás, kteří se rozhodujete stát vegany, pro  ty kteří pořádně nevědí co znamená číslo 269 a pro  všechny ostatní jako inspiraci nebo podporu pro to co  děláte, rozhovor s těmi kteří žijí tímto životním stylem a nechali si vytetovat číslo 269. Dnes bychom vám chtěli představit Jity Pu.

Pro začátek nám řekni, kdy jsi začala být  veganka/vegetariánka. Co to rozjelo?

Vegetariánka jsem byla 9 let, přišlo to najednou, jako  jakési uvědomění a sounáležitosti se zvířaty.  Vzpomínam,  jak jsem jednoho dne nedokázala vidět rozdíl mezi mými kočkami a třeba kralíkem. Bylo mi jasné, že zabíjet je špatné a to mi stačilo. Dnes se jako veganka děsím toho dlouhého času, kdy jsem neměla potřebu zajímat se o tuto problematiku víc do hloubky – to přišlo až s příchodem na Facebook. Když jsem se rozkoukávala po vege skupinách přišly i informace o tom, co se skrývá za mlékem a vejci – něco mnohem horšího než za masem. Není to jen smrt, ale smrt kterou předchází obrovské utrpení. Tyto informace jsem zpracovávala týden možná dva, víc přechod na veganství nezabral. Nejsem ten typický případ, co viděl Pozemšťany, nebo záběry z jatek. Já se tomu dlouho programově vyhýbala. Moje schopnost vcítění byla dostatečná na noční můry i bez toho. Naopak dnes tyto drastické ukázky reality čas od času shlédnu, jako připomenutí a někdy jako můj osobní způsob jak v tom zvířata „nenechat samotná“…

Ale ty jsi mamina, že ano? Jak bereš veganství vůči dětem? Živíš je veganskou stravou? A nemyslíš si, že by to rozhodnutí mělo být jejich?

Lidé často tolerují vegetariánství a méně často veganství, ale tyto životní/výživové styly se skoro nikdy nesetkávají s tolerancí pokud jde o děti. Začnou se ozývat hlasy o „vnucovaní názoru“ a „nesvobodném rozhodnutí“, přitom tak jako každý rodič dělá pro dítě, co si myslí, že je nejlepší a vychovává ho ve své životní filozofii, stejně tak to dělají i vegani. Já osobně bych pociťovala jako největší podvod, kdybych svému dítěti, po všech těch básničkách a pohádkách o zvířatech, po tom co vidím jak je šťastné při setkání s nimi, mu bez jeho vědomí jedno takové předložila k večeři a ještě na tom vytvořila návyk.
Ze strany většiny je na veg(etari)anské těhotné i maminky vytvářen obrovský tlak, protože česká společnost, ani mnohdy ta odborná si stále ještě nedokáže sama sobě přiznat, co už se ve světě ví desítky let, a přední dietetické a zdravotnické organizace to potvrzují – dobře rozvržená veganská strava je vhodná pro všechna životní období. Znám řadu vegan maminek a všechny do jedné se o dětskou výživu zajímají ve srovnání s masožravými rodiči nadstandartně. Zpátky k tvé otázce, takže já osobně jsem byla mnoho let před těhotenstvím vegetariánka a na veganství jsem přecházela v období kojení mého syna. Ten je tedy od narození až na pár vegetariánských pokusů veganem. Vychovávám ho ve svojí životní filozofii a v tom co já považuji za nejlepší. Samozřejmě jednou až bude starší, volba bude na něm. Ale žádný rodič nedává „svobodnou volbu“ svým dětem už od narození. A podílet se na utrpení zvířat pro moji rodinu prostě není jednou z možností a tedy ani živočišné produkty nejsou potraviny a zajetí není zábava – toto je realita, která je výchozí.

Nakonec nám prosím pověz jak jsi přišla na 269. Co pro tebe znamená a proč jsi si ho nechala vytetovat?

Pár měsíců zpátky, když poprvé běželo to izraelské video (http://www.youtube.com/watch?v=RA4q1pU957c),
už jsem věděla, že to bude velká věc, která osloví. Když se následně objevil nápad s tetováním, bylo to přesně to něco, co nenechá celý projekt upadnout v zapomnění. Namísto jedné drsné performace – celosvětová osvětová a přitom dost efektivní kampaň, bylo jasné že pokud bude možnost se zúčastnit alespoň tím nejmenším, tedy tetovačkou, jdu do toho. Je to první symbol veganství, který se mi zdál smysluplný. Veganství mám já osobně – jako matka – hodně nacítěné přes mateřství kraviček. Krást mléko jiným matkám a zabíjet jejich děti, když jste vy kojily a držely to svoje nejde. Mateřská láska je vážně jen jedna a já když budu chtít, budu cítit za všechny matky na světě, ať už ženy nebo krávy. A proto mi to číslo telete dává velký smysl. Pak je to můj malý vlastní aktivismus, s vytetovaným symbolem na viditelném místě demonstruji každý den – je to výborný začátek hovoru o veganské problematice. A to, že jsem se rozhodla o permanentní formu, na svém těle a ne bez bolesti s sebou nese okamžitě ukázku závaznosti tématu, pro toho kdo se na význam zeptá.

*Marge

 jity

2 thoughts on “Interview s Jity Pu”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *