21.3. – VŠICHNI JSME 269

Ve 40 městech z 20 zemí na 5 kontinentech se dne 21. března koná protestní akce s názvem Všichni jsme 269 a Praha není výjimkou. Tato akce má apelovat na širokou veřejnost, která přehlíží problémy druhové diskriminace.

V Praze začíná na Václavském náměstí od 16 hodin. Přítomni budou profesionální tatéři připraveni zvěčnit symbol sounáležitosti všem příchozím, kterým není lhostejný osud tzv. hospodářských, laboratorních a dalších zotročovaných zvířat. Životy těchto tvorů byly člověkem degradovány na pouhá čísla a spotřební zboží.
Dále proběhne promítání záběrů zneužívaných zvířat, proslov organizátorů a sdělení informací týkajících se záměrů celého hnutí. Pokračování tetovací akce bude od 20 hodin v nedaleké vinárně U Sudu v prostorech „Kruté metro“.

21. březen je Mezinárodním dnem za odstranění rasové diskriminace a také dnem, kdy byl v Dachau dokončen první nacistický koncentrační tábor. Podle hnutí 269 vycházejí principy velkochovů ze stejného pocitu nadřazenosti, jako dříve otrokářství či praktiky holokaustu. „Rasovou a pohlavní diskriminaci se již daří postupně eliminovat, ale před tou nejrozšířenější zavíráme oči.“ říká spoluorganizátorka pražské akce Zibová. „Druhová diskriminace je nejkrutější druh útlaku na světě. Je na čase si začít vážit života jako takového a změnit náš přístup k těm, kteří nemluví stejnou řečí, ale bolest cítí stejně, jako my.“ dodává Šindelářová.

Celá myšlenka 269 vznikla v říjnu 2012 v Izraeli, kde si 3 aktivisté nechali rozžhaveným železem veřejně vypálit číslo 269. Symbol anonymního telete degradovaného na pouhé číslo. Cejchování je v mnoha částech světa, včetně České republiky, běžnou praktikou značení chovných zvířat hned vedle tetování. Akt izraelských aktivistů zvedl celosvětovou vlnu solidarity a byl počátkem kampaně, která si dala za cíl rozšířit povědomí veřejnosti o utrpení zvířat.

Kampaň apeluje na širokou veřejnost, aby přestala být vůči krutým praktikám masného, mléčného a vaječného průmyslu lhostejná a začala pro své potřeby využívat pestrou škálu alternativních způsobů stravování, odívání a používání kosmetických produktů.

Naše společnost maso, mléčné výrobky a vejce prakticky vnímá jako hotové produkty. Málokdo se skutečně zamyslí nad tím, co hotovému výrobku, který leží na pultech, předcházelo. Miliardy zvířat žijí v naprosto nepřirozených podmínkách a jsou drasticky zneužívány pro potřeby daných odvětví. V těchto podmínkách se rodí, žije a umírá nejen skot, drůbež a prasata, ale i laboratorní a takzvaná kožešinová zvířata – všechna chována pro uspokojení lidských rozmarů.

1 thought on “21.3. – VŠICHNI JSME 269”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *