Rozhovor: Hana Kovářová.

401056_577150682317127_905033961_nNa začátek se nabízí otázka – jak ses dostala k veganství? Přestala jsem se bát. Vyrůstala jsem na vesnici, byla jsem obklopena zvířaty, měla jsem je ráda a přišlo mi nespravedlivé a kruté je zabíjet. Ale bála jsem se, že to nezvládnu. Osobně jsem neznala žádného vegetariána, internety moc nebyly. A jednou jsem šla do zoo a cítila takovou lásku ke zvířatům, že jsem přestala v 16 jíst maso. Zažila jsem nejkrásnější měsíc, příjemný pocit štěstí. O veganství jsem pak přemýšlela, ale bála jsem se, že si budu muset hlídat jídelníček, že budu jíst pořád to samé, že to opět nezvládnu. Pak jsem četla a viděla pár dokumentů, potkala dobře vypadající vegany/ky a asi před rokem a půl byla nemocná. Tak jsem si řekla, že je to signál. Od té doby je mi čím dál líp a jídelníček si nehlídám, ale snažím se postupně dávat svému tělu to dobré, protože kdo jiný si to zaslouží. Zpětně viděno, je mi líto, že jsem obě dvě svá rozhodnutí tak dlouho odkládala. Strach zabíjí myšlení.

Co ti veganství dalo a co ti vzalo, uděláš inventuru? 

Co mi veganství dalo: Neskutečnou úlevu že se vědomě nepodílím na utrpení nevinných bytostí. Cítím se zdravější, méně nemocí, kratší průběh. Nemusím držet žádné diety a mám ráda své tělo. Objevila jsem některá jídla, ke kterým bych se asi jinak nedostala. Jistý druh poznání, jak skvěle může fungovat propaganda a v čem všem je mi lháno. Potkávám zajímavé lidi. A myslím, že http://www.vegan-fighter.com/ má nemalý vliv na mou závislost na cvičení
Co mi veganství vzalo: Nic mne nenapadá.

Proč ses rozhodla pro 269, jaký má pro tebe osobně význam?

K 269 jsem se dostala přes facebook, viděla jsem video izraelských aktivistů. Nelíbilo se mi tak, jako se mi nelíbí ani videa, kde se značkují zvířata. Ale mělo v sobě náboj, říkala jsem si, že třeba pomůže lidem uvědomit si, že „bolest je bolest, krev je krev, strach je strach“. Tetování je symbolické vyjádření mé solidarity s těmi, jež jsou bráni jen jako čísla.

 by Jity

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *