Rozhovor: Karolína Medová

936063_581935405171988_470005035_nPověz mi, prosím, jak ses stala vegankou, co tě k tomu přimělo?

Vegankou jsem se stala poměrně nedávno asi před měsícem (6 let před tím jsem byla vegetariánkou). Nikdy předtím jsem o tom ani moc nepřemýšlela, odkud vlastně vajíčka a mléko pocházejí,v jakých podmínkách krávy a slepice žijí, jak se k nim lidé chovají. Otevřela jsem oči a uvědomila jsem si to teprve až v kravíně, do kterého jezdíme každý týden ošetřovat nemocné krávy v rámci školní praxe. Stála jsem u krávy, která měla zlomenou křížovou kost a veterinář řekl, že se s tím nic nedá dělat a na porážku jí pošleme až za měsíc, jelikož jí před týdnem napíchal antibiotika a musí se počkat, než vyprchají aby se její maso dalo prodat… Tento a pak další případy mi otevřely oči a stala se ze mě veganka.

Syrová osobní zkušenost. Můžu se zeptat, co studuješ a jak se s těmito okolnostmi vyrovnáváš?

Studuji střední odbornou školu veterinární, byla jsem na jatkách, bohužel ne jednou. Máme to povinné a vždy tam trpím a víc a víc se utvrzuji v tom, že nikdy nebudu jíst maso, nebudu to podporovat a že se mi to opravdu nelibí. Mám potom vždy špatnou náladu a pokaždé když tam jsem, tak přemyslím, jak bych těm ubohým duším mohla pomoct.

Nezávidím, nedovedu si představit, jak bych se s tím sama vyrovnala. Potkává tě více takových komplikací při studiu? Třeba práce s pokusnými hlodavci atd.?

 
To ne, jezdíme do kravínů, zoologických zahrad, na jatka a pitváme, ale pak mě potěší, když u veterináře zachráníme pár zvířat a kravám ulevíme od různých bolestí. To je důvod, proč jsem na tuto školu šla – abych pomáhala zvířatům.

Chápu. Reaguje na tvé rozhodnutí nějak okolí a rodina? A co spolužáci ve škole?

Ano reaguje. Obzvlášť od té doby, co jsem si nechala vytetovat 269. Rodina a učitelé to moc nechápou, ale tolerují mé rozhodnutí a názory. Spolužáky a kamarády mé tetování zajímá, vyslechnou si můj příběh, uznají, že je špatné co se zvířatům děje, ale většinou jejich život zůstane stejný a své návyky nezmění. Zatím jen dvě kamarádky se stali vegetariánky, poté, co jsem jim řekla svůj názor a vysvětlila, proč jsem se vlastně stala vegankou. Tak doufám, že se mi povede otevřít oči více lidem.


Také doufám a držím palce. Ještě mi řekni, jak ses o hnutí 269 dověděla, co tě přimělo nechat si vytetovat toto číslo a jak jsi prožívala celý tetovací happening na náměstí?

O hnutí jsem se dozvěděla přes nálepku 269life.com . Dostala jsem ji od kamarádky. Našla jsem si to na internetu, hned jsem začala číst, prohlížet si fotky z různých akcí, pustila jsem si video z Izraele a zjistila jsem, že mám naprosto stejný názor jako lidé z této kampaně. To mě přimělo i k tomu nechat si vytetovat 269, je to dobrý způsob jak vyjádřit svůj názor a seznámit s ním okolí. Při tetování jsem měla před očima výrazy všech těch zvířat které jsem viděla zemřít, nebo se trápit, myslela jsem na ně a doufala jsem a doufám, že se dožiju dne kdy se takovéto věci nebudou dít… Snad tato akce otevřela některým lidem oči.by Merci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *