Rozhovor: Monika Čtvrtníčková

600461_579433225422206_1445902759_nJak jsi došla k veganství?

Přechod k veganství má u mě dvě fáze. Vegetariánkou jsem se stala v 15 letech tehdy jen z pubertálního rozmaru. Byl to jen nápad a díky mé mamince, která do toho šla se mnou a spíš ona než já se začala o vege stravu zajímat, jsme u toho zůstaly. Postupem času jsem začala vnímat vegetariánství nejen jako zdravý životní styl, ale spíše jako ‚hnutí‘, díky kterému se neubližuje zvířatům. Věděla jsem, že i vajíčka a mléko pochází z utrpení, ale nikdy nebyla ta správná chvíle, to správné odhodlání se mých milovaných vajec a sýrů vzdát. Až díky 269… na samotné akci 269 Solidarity Day jsem pochopila, že přišla TA chvíle rozhodnutí se. V malé kleci mi nebylo vůbec příjemně a věděla jsem, že tam být nechci a že ti chudáci, kteří musí trpět kvůli tomu, že jsme líní měnit stravovací návyky a máme slabou vůli a silné chutě, nemohou jen tak odejít. A to, že nosím symbol solidarity se zvířaty, je pro mě velká zodpovědnost a chci jít ostatním lidem příkladem a být ukázkou toho, že to jde.
Na konec chci jenom říct, že jsem se šest let odhodlávala k životu, který nemá na svědomí bolest jen kvůli svému sobectví. K mému překvapení a k velké radosti jsem nakonec zjistila, že obava, že mi snad bude mléčný svět chybět, byla zcela mylná.

Přechod z vegetariánské stravy na veganství bývá pro mnohé až nepřekonatelný problém a ty máš ten krok čerstvě za sebou, jak se cítíš?

Pro mě je veganství věcí zcela novou. Většinová společnost vegetariány a vegany hází do jednoho pytle, ale není to vůbec pravda. Pro mě bylo vždy veganství něco víc a nechtělo se mi nahrazovat ty věci, které jsem měla ráda (což je zvláštní, maso jsem před tím taky zbožňovala a nikdy mi nepřišlo divné ho nejíst). Jsem z lidí, kteří pro ‚velké činy‘ potřebují nějaké znamení či postrčení. Popravdě jsem měla z veganství strach. Až po rozhodnutí, že zkusím žít bez veškerých živočišných produktů, jsem se začala o tuhle stravu zajímat. Přidala jsem se na pár fór na facebooku (lepší lidi nikde nenajdete, ochotní, všichni vám pomohou a poradí-i to je obrovským plus), našla pár vegan kuchařek a najednou jsem zjistila, že pokud budu chtít vyzkoušet všechna ta báječná jídla a zkusit všechny pro mě nové věci, bude to trvat velice dlouho a pro mléčné výrobky už nebude místo. Až díky veganství mi došlo, že i když jsem vegetarián, nejím žádnou čerstvou zeleninu a ovoce. Bývala sem hodně unavená až pesimistická a ke všem nepříjemná. Veganství beru jako velkou výzvu a ohleduplnost nejen k životnímu prostředí a životům jednotlivých zvířat, ale i sama k sobě. Už žádné smažené nezdravé věci, bílé pečivo a chipsy. Popravdě nechápu, jak jsem tak mohla žít. Za těch pár dní, kdy se snažím o veganskou stravu, už všechny rozčiluju stále skvělou náladou a přebytkem energie … asi nezapadám do jejich škatulky, že vegan/ka musí být vyhublé umírající stvoření.

Co pro tebe znamená 269?

K projektu 269 jsem přišla na facebooku. Poprvé jsem viděla video se slečnou, která se nechala ocejchovat, ale vůbec jsem nepochopila, o co jde. Podruhé mě na tohle hnutí upozornil kamarád, který je vegan už dlouhou dobu. Přišlo mi to jako skvělý nápad a začala jsem se zajímat o více informací. Konečně někdo, kdo i něco dělá, nejen o tom mluví. Proto hned, jak mi došla pozvánka, jsem věděla, že se budu účastnit. Tetování pro mě nebyla jasná volba od začátku, protože by bylo moje první. Při dalším kole zjišťování informací pro mě tento projekt začal nabírat vlastní význam a já jsem věděla, že chci stát na počátku pokusu o nějakou změnu, že chci být aktivní a že chci být označena, abych mohla informovat lidi. Proto jsem se rozhodla jít na tetování a jsem opravdu velice ráda, že jsem tam mohla být.
Hodně lidí, se kterými se stýkám, si až teď uvědomilo, že jejich řízek může cítit bolest. Ano, setkávám se i s nepochopením, ale to je normální. O to víc jsem ráda, že těm lidem, kteří mě kritizují, dochází argumenty a nemohou si obhájit svůj názor. Nejvíc mě však potěšil můj hodně dobrý kamarád, který mě požádal, jestli bych mu poradila s nějakými vegetariánskými recepty, že by chtěl omezit maso. A tohle díky tomu, že moji ruku zdobí a navždy zdobit bude číslo 269.

by Jity

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *