Rozhovor: Pan Dička

294191_578765668822295_776904330_nJak ses dostala k veganství?
Vegetariánka jsem byla vlastně od narození. Bylo období, v pubertě, kdy jsem jedla i maso, ale rychle mě to zase přešlo a vlastně od té doby experimentuji s veganstvím. Prvotním impulzem byla zdravotní stránka. Můj koníček je zdravá výživa, zdravý životní styl, pár let jsem se úspěšně živila jako výživová poradkyně … a živočišné produkty velmi zatěžují organismus.

Takže jsi ten typ co od starostí o své zdraví přešel k etickým motivům? Pokaždé když se prezentují zdravotní výhody veganské stravy, doufám, že to může fungovat i tímhle směrem. Můžeme se posunout k tomu, jak se ti ty zdravotní důvody přetočily na etické?
Trochu mě k tomu navedla kamarádka. Když jsme se o tom bavily a já jsem jí říkala, že se k tomu pořád neumím nějak dotlačit, řekla mi, ze se to musí změnit v hlavě. Pak jsem si začala hledat informace o chovu zvířat a to mě donutilo k zamyšlení. Bylo mi z toho hrozně, že se lidé mohou tak necitelně chovat k bezbranným tvorům a to mi vlastně otevřelo oči. Často slyším, že se starám o to, jak se mají zvířata, ale jak se mají lidé mě nezajímá – bohužel většina lidí si za svoje problémy může sama, ale za problémy a utrpení zvířat může vždycky jen člověk. Musím říct, že když jsem viděla některá videa, styděla jsem se, že patřím k lidské rase.

Já tě viděla poprvé na VeganFestu a podruhé přímo na 269 akci a pokaždé s miminkem v šátku, jak to máš srovnané s tématem veganství pro děti?

Veganství a děti jsou myslím spojené nádoby. Celé těhotenství se mi dokonce dělalo zle, jen jsem pomyslela na něco živočišného, malá věděla dobře, co je pro ni nejlepší. Neměla jsem jediný zdravotní problém, žádná chudokrevnost, malá hezky přibírala a přibírá i bez masa a mléka.
Rozhodně nebudu dceři nic zakazovat. Pokud bude chtít jist maso nebo chodit do cirkusu, ať si chodí, ale s tatínkem. Každopádně jí řeknu všechno co si o tom myslím a proč to mamka nedělá a mohu jen doufat, že jí to bude připadat rozumné.

Jak se dozvěděla o 269 akci, proč ses rozhodla účastnit a proč aktivně a jaké to pro tebe bylo?
Dozvěděla jsem se o téhle akci z facebooku. Už dříve, když jsem o tom slyšela a četla, tak mě to nadchlo, že jsem se chtěla taky účastnit. Líbí se mi, že to není jen tupá demonstrace, ale snaží se lidi upoutat i nějakou podívanou, zahrát na jejich city, ale přitom ne prvoplánově. Být v té ohradě bylo opravdu děsné, opravdu jsem se cítila špatně a to jsem věděla, že se mi nic nestane, že to za chvilku skončí a půjdu zase v klidu domů.

Bylo to, myslíš, něčím jiné že jsi nebyla sama, ale s dítětem?

To určitě, bála jsem se spíš o ni než o sebe, když jsem si představila, že by mi ji někdo sebral a viděly bychom se než přes mříže

by Jity

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *