Vyjádření k cejchování rozžhaveným železem, Praha 26.6.2013

Read this article also in English.

PRAHA, Náměstí republiky – 26.6.2013 Protestní akce k Mezinárodnímu dni na podporu obětem násilí.

269mainČeští aktivisté za práva zvířat se již počtvrté připojili k celosvětové kampani 269life. Tu v říjnu minulého roku začali tři izraelští aktivisté, kteří se nechali veřejně označkovat rozpáleným železem s číslem 269, které patřilo náhodně vybranému teleti v izraelském velkochovu. Podobně jako miliardy ostatních zvířat v masové živočišné výrobě i ono skončilo na jatkách. Číslo 269 se tak stalo mezinárodním symbolem boje proti zotročování a holokaustu zvířat a zvedlo obrovskou vlnu solidarity po celém světě.

 V dnešní společnosti panuje paradox krutých praktik zneužívaní zvířat, které jsou velmi podobné těm v daleké i nedávné historii, pácháným na lidech. Krutosti na lidském druhu postupem doby odsuzujeme a přijdou nám nepochopitelné, ale u zvířat je stále považujeme za normální. Proč je tomu tak? Všichni přeci víme, že bolest, smutek, radost i mateřský pud cítí zvířata stejně jako my, lidé. Nadřazená rasa, transport, selekce, ulička smrti, inseminace, sterilizace, porážka, exterminace… máme husí kůži. Ale kdo z nás si uvědomuje, že stejná slova se používají v průmyslovém zneužívání zvířat dodnes?

Lidstvo je přesvědčeno, že člověk je nadřazen všem živým bytostem a má právo je využívat ve svůj prospěch bez ohledu na jejich vlastní potřeby a rovnováhu v přírodě. Je na čase, aby si lidé uvědomili, že otroctví zvířat je stejně zavrženíhodné jako otroctví lidí. Široká veřejnost si musí co nejdřív uvědomit, že není jediný racionální důvod k tomu, abychom zvířata šlechtili a drželi v zajetí, abychom je podrobovali bolestivým kastracím, odrohováním, inseminacím, ani jiným krutým praktikám, či abychom zvířecím matkám kradli jejich děti hned po porodu. Mléko, maso, vejce, kožešiny ani testovanou kosmetiku člověk k životu nepotřebuje. Všichni máme právo volby. Zvolme si cestu bez zbytečného utrpení, vykořisťování a zabíjení.

 Fotografie z akce

youtube-icon-161 Video česky
youtube-icon-161 Video anglicky

 www.269life.com
 www.269.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *