Zvláštní druh míru na Blízkém Východě: 269 Animal Liberation Farm Israel

SONY DSCZačněme zajímavostí: Když zakladatel hnutí Sasha organizoval první vypalování v Tel Avivu v roce 2012, měl problém najít dva nebojácné dobrovolníky, kteří by byli ochotní ho podstoupit a upozornit tak na těžký život zvířat ve velkochovech. Ale počáteční nedostatek zapálení ostatních ho nezastavil. Z Ruska dorazili dva aktivisté, natolik odvážní, že si nechali spálit kůži pro dobro věci.

Rozhovor se Sashou Boojor o vedení a budoucnosti hnutí za osvobození zvířat.
– Marion Achoulias

“Nemůžete jenom sedět a čekat na ostatní, až zariskují a udělají tu špinavou práci,” říká s úsměvem Sasha,”Musíte bojovat na frontových liniích. Správný okamžik se neobjeví. My sami musíme vytvořit momentum.” Není ani třeba říkat, že vypalování mělo obrovský mediální úspěch: nesčetně mnoho mladých lidí se nechalo označit 269, které tím získalo celosvětový význam. Ale Sashu módní trendy nezajímají: “Hnutí se odrazilo, ale mám strach, že pokud nebudeme přicházet s novými kreativními způsoby aktivismu, skončíme zklamaní a zlenivíme. Musíme se dostat dál než na Facebook. Musíme přestat slavit každý malý úspěch a více myslet na ty, kteří jsou stále uvězněni v klecích a jatečních náklaďácích.“

Červenec 2014. Izrael vstoupil do války. Byl jsem rád, že jsem mohl alespoň na jeden den uniknout protileteckému krytu a ustavičným sirénám v Tel Avivu. Nastoupil jsem do autobusu směr utajené místo setkání, kde mě vyzvednul pick-up, který mě svezl skrz písečné kopce Kerem Maharal v severním Izraeli na místo, kde jsem vyzpovídal členy 269 o vedení a strategii aktivismu. O přesném místě setkání se nikdo neměl dozvědět, dokud nebylo zcela zabezpečené.

Přijeli jsme na místo, které se stalo bezpečným útočištěm pro zvířata v nouzi. Jak jsem procházel zahradou, ohromilo mě, jak zelené vše bylo. Azyl je skutečným pouštním květem! Šťastná štěňátka si hrají až do úmoru. První dvě slepice, zachráněné z velkochovu, popelí svoje zbrusu nová pírka. Aktivisté spolu pracují jako nezlomný tým. Na chvilku zapomenu, že tahle idylka je jen malým ostrůvkem v moři válek a jatek. Ale Sasha přeruší moje zasnění: “Řekni svým americkým přátelům pravdu: v Izraeli neprobíhá žádná veganská revoluce. Ani omylem. Ještě nemáme důvod k oslavám.” Ne, teď nemluví Sashova klinická deprese. Krutá realita využívání zvířat straší aktivisty i v tomto ráji. Kvůli tomuto azylu aktivisté riskují, opouští svoje staré životy a začínají nanovo. Maria má vzdělání z medicíny, reprodukčního zdraví a poradenství, to vše nechala za sebou. Zoe, mladá umělkyně z Tel Avivu investovala do projektu všechny své úspory. Její oddanost je nakažlivá, jistým hlasem říká: “Pro tohle bych obětovala i svůj život”. Udělali byste to samé?
Obraz, který se naskýtá, zapadá do 21. století: zcela soběstačné pěstování plodin pro lidská i nelidská zvířata, včetně vývoje vodních a energetických projektů. Dokonce zde najdete i bylinkovou zahradu.”Nesmírně důležitá je naše nezávislost, abychom se nikdy nemuseli snížit ke kompromisu. Náš vzkaz je jasný: požadujeme konec všech forem vykořisťování zvířat,” zdůrazňuje Sasha. Tento projekt je řádně promyšlený: bylo prozkoumáno vše od právních záležistostí, geografie, kvality půdy až po volně žijící zvířata a kulturní prostředí. 269 tvrdě pracuje na budování kontaktů s místními vesničany, jak židovskými, tak arabskými. Nicméně bezpečí a pokojné soužití s divokou přírodou a rozličnými kultruními národy zůstávají předmětem obav. Kvůli chuti na maso se jisté beduínské skupiny již několikrát pokusily unést první zachráněné. A některá divoká zvířata žijící v kopcích jsou predátoři: hadi, štíři, divocí psi a prasata. Příbytky velkých zvířat jsou nyní zabezpečeny před lidskými i nelidskými vetřelci. Brzy budou mít kozy, krávy, ovce a slepice možnost výběru, zda chtějí být v kontaktu s lidmi nebo se před všetečnými lidmi raději skryjí. Další sekce je připravená pro zachráněné z laboratoří jako jsou potkani, králíci a morčata.

Ale to není vše: 269 Liberation Farm brzy otevře své brány aktivistům, umělcům a lidem zajímajícím se o práva zvířat z celého světa, aby zde mohli sdílet své nápady, vytvářet projekty a učit se jeden od druhého. Také se naskytne příležitost přispět a pomoci na farmě. Domnívám se, že 269 Farm se stane hlavním mezinárodním centrem pro práva zvířat na Blízkém Východě; hlavním faktorem při tvorbě globálního hnutí postaveného na solidaritě, kreativitě a lásce ke všem druhům života. Přemýšlím o tomto projektu jako o základním místu setkání: když vezmu v úvahu extrémní individualismus, který jsme my, američtí a evropští aktivisté vzali za svůj, mohla by nám tato farma sloužit jako inspirující vzor: abychom přestali přemýšlet o „JÁ“ a začít přemýšlet v rámci komunity. Jak silní bychom mohli být, kdybychom měli odvahu obětovat svoje životy, přiblížit se a sdílet své zdroje. Jen si představte ty možnosti, kdybychom byli schopni žít ve veganském kolektivu, kupovali spolu domy a představovali veganské ulice a vesnice!!
Díky 269 za tento významný krok k rozšíření veganského mírového teritoria!

„Do Izraele jsem přicestoval kvůli svému doktorandskému výzkumu o židovských bojovnících za práva zvířat. Cílem mé studie byla „myšlenka za akcí“. Nesouhlasím s „umírněnými“ názory, které zavrhují 269 jako naštvaný tetovaný okraj hnutí, který se neváhá dopustit hanobení. Z rozhovorů, které jsem vedl s členy, jsem získal dojem, že 269 by mělo být uznáno jako kreativní a intelektuálně zajímavé politické hnutí a kontrakultura. Proč ho nazývat mírovou iniciativou? Tento druh hnutí za práva zvířat nezná hranic. Arabští a židovští aktivisté v tomto azylu pracují bok po boku nehledě na válku, která v tu chvíli zuří. Odmítají být nepřáteli.

přeloženo z:
fermons-les-abattoirs-mtl.org/2014/09/08/different-kind-of-peace-in-the-middle-east-269-animal-liberation-farm-israel

Více informací:

 www.269farm.com
 Podpořit 269 Farm

 www.facebook.com/269LifeFarm

 Logo pro tisk

1 thought on “Zvláštní druh míru na Blízkém Východě: 269 Animal Liberation Farm Israel”

  1. a lidé, kteří budou sousedit s veganskými domy, či budou bydlet na stejných ulicích a nebudou vegani, se budou vystěhovávat nebo rovnou popravovat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *