Řekněte NE Air France

11110369_787856577949664_5536418846162829137_o
11110369_787856577949664_5536418846162829137_oPRAHA – V pátek 24. dubna, u příležitosti Světového dne tzv. laboratorních zvířat, pořádá Svoboda zvířat poklidný protest před pražskou pobočkou společnosti Air France. Ta jako jediná evropská aerolinka stále převáží primáty určené pro pokusy.
Přijďte s námi vyjádřit Váš názor a říci jasné NE pokusům na zvířatech!

 

Ačkoli žijeme ve 21. století, zvířata jsou stále využívána ke krutým laboratorním výzkumům. Testování zvířat probíhá v rámci vývoje vědy, ale také kvůli kosmetice, domácím prostředkům a mnoha dalším produktům.

Každoročně se obětmi výzkumu stávají desítky milionů zvířat, v České republice je to pak několik set tisíc zvířat. Například v roce 2014 se pouze v České republice těmito obětmi stalo 737 psů, 244 koček, 3790 králíků nebo 63 makaků. Celkem v roce 2014 v laboratořích České republiky trpělo 231 397 zvířat.

Nejčastěji se testuje se na myších, potkanech, králících a morčatech, ale jak lze vidět ze statistik, výjimkou nejsou ani kočky, psi nebo opice. Zvířata jsou stresována laboratorním prostředím a následně nucena podstupovat velmi bolestivé zákroky. Ty často končí smrtí zvířete, případně je zvíře záměrně usmrceno, aby mohlo být pitváno. V opačném případě jsou zvířata držena v laboratořích delší dobu, v drtivé většině případů v naprosto nevyhovujícím nepřirozeném prostředí a to především pokud se jedná o zvířata většího vzrůstu jako například o psy nebo opice, a jsou používána k testům opakovaně, dokud ,,vydrží“. Tato zvířata jsou držena v tmavých místnostech v malých strohých klecích, případně kotcích.

Mnoho lidí si myslí, že pokusy na zvířatech nejsou bolestivé a spočívají v tom, že se na zvířatech občas vyzkouší nový šampon. Realita je však podstatně jiná. Bolesti a utrpení, které jsou zvířatům v laboratořích způsobována, jsou šokující. Zvířata jsou naprosto běžně znehybňována pomocí nádob nebo různých přístrojů a poté jsou při plném vědomí bez jakéhokoli umrtvení vystavována různým zákrokům. Příkladem může být zcela běžný test akutní oční dráždivosti, kdy jsou oči zvířete otevřené pomocí svorek a zvířeti je do oka aplikována testovaná látka. Znehybněná zvířata jsou takto ponechána 72 hodin bez jakéhokoli umrtvení. Poté je vyhodnocen stupeň poškození oka, tím nejvyšším je oslepnutí. Dalším zcela běžně prováděným testem je test kožní dráždivosti. Zvířatům je při tomto testu oholena srst, následně je odstraněna i horní vrstva kůže a na toto místo je aplikována testovaná látka. Testy teratogenity jsou rovněž běžnou praxí. Při tomto testu jsou březí samice po dobu deseti dnů násilně krmeny testovanou látkou, následně jsou zabity, je vyjmut jejich plod, který je rovněž usmrcen a lékaři na něm dále vyhodnocují případná vzniklá poškození. Mezi další běžné zákroky patří zašívání očí, vdechování cigaretového kouře, provádění akustických šoků, aplikace infekčních látek, implantátů, zavádění hadiček nebo elektrod do mozku zvířete. Opět nutno zdůraznit, že to vše je prováděno při znehybnění zvířete bez jakýchkoli tišících prostředků.

Brutalita a utrpení, které se ukrývají za zdmi laboratoří, byly již mnohokrát zdokumentovány a na základě pořízených nahrávek a dalších skutečností vešla v platnost různá uzákonění týkající se například testování kosmetických produktů. Mezery v zákoně však umožňují pokračovat v testech kosmetických složek, firmy pouze zadávají otestování v zemích mimo Evropskou Unii. Testy prováděné v rámci vědního vývoje probíhají bez omezení. K testování na zvířatech však existují kvalitní alternativy, které se obejdou bez utrpení nevinných zvířat. Bohužel jsou ale dražší, a tak se jich nevyužívá. Testování na zvířatech rovněž nemůže přinést stoprocentní výsledky neboť organismus zvířete je jiný než organismus člověka. Nikdy tak nemůže přinést jistotu správnosti provedených testů. Další negativní stránkou výzkumů prováděných na zvířatech je, že testy jsou velmi často prováděny naprosto zbytečně a opakovaně. Neexistuje žádná kvalitní celosvětová databáze uvádějící veškeré provedené testy a jejich výsledky, která by zabránila opakovanému testování zvířat.

Realita je tedy taková, že miliony zvířat ročně jsou bezdůvodně mučena v laboratořích, kde jsou degradována na pouhé věci bez schopnosti cítit stres a bolest. Zvířata zde trpí křečemi, zvracením, krvácením, třesem, běžně v důsledku testů ochrnou nebo upadnou do komatu. Trpí stejně tak, jako bychom na jejich místě trpěli my lidé. Vy si můžete vybrat, zvířata ne. Nebuďte lhostejní k utrpení ostatních a pomozte nám zastavit tuto absurdní brutalitu páchanou na zvířatech. Dnes existuje na trhu nepřeberné množství kvalitní kosmetiky a prostředků k péči o domácnost, nepodporujte tedy firmy, které testují na zvířatech. Pokud ani vy nechcete být nadále součástí tohoto krutého a zbytečného týrání zvířat, máte možnost. Je to jednoduché a můžete začít již dnes. Stačí si na internetu najít seznam značek netestujících na zvířatech. Pro rady a tipy doporučuji navštívit facebookovou skupinu Kosmetika netestovaná na zvířatech, kde můžete najít užitečné informace. Pokud se chcete zapojit do pomoci obětem testování, zkontaktujte tým 269, který Vás bude informovat o dalších možnostech pomoci.

Testování zvířat v laboratořích je naprosto zbytečným a neakceptovatelným přežitkem moderní společnosti. Zvířata cítí bolest stejně jako my lidé. Strach je strach, bolest je bolest. Řekněte ne a respektujte život a svobodu ostatních. Nepodílejte se na tomto barbarském týrání zvířat, jste jejich jediná naděje.

 www.269life.com
 www.269.cz
 www.facebook.com/events/1477436609145375
 Logo pro tisk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *