Aktivisté za práva zvířat se nechají veřejně označkovat rozžhaveným železem

BRNO  – V pátek 15. 5. 2015 v 16 hod. se na náměstí Svobody uskutečnila další z řady akcí pořádaných českým odvětvím celosvětového hnutí 269 life, které v Brně úzce spolupracuje s Kolektivem pro zvířata. Pořadatelé navázali na veřejné tetování čísla 269, které se v Brně uskutečnilo před dvěma roky, ale tentokrát přitvrdili a přítomní aktivisté se nechali ocejchovat rozžhaveným železem, které se ve světě běžně používá ke značkování tzv. hospodářských zvířat. Tímto činem chtěli aktivisté upozornit na bolest, kterou miliardám zvířat způsobujeme, aniž bychom se pozastavili nad tím, že všechny živé bytosti vnímají bolest stejně jako my, lidé.
Protest apeloval na širokou veřejnost, aby si uvědomila, že nejčastějším důvodem či omluvou násilí je pocit nadřazenosti. Stejný pocit nadřazenosti, který známe z minulosti, kdy například černí soužili bílým, ženy neměly právo volit a židé ztratili nárok na život jako takový. Tyto činy v dnešní době většinově odsuzujeme, ale zapomínáme na nejrozšířenější formu násilí a zotročování páchanou denně na jatkách, ve velkochovech, laboratořích či v cirkusech. I dnes jsou používány plynové komory pro živé bytosti, i dnes jsou cítící bytosti drženy pod zámky v klecích, i dnes jsou ukončovány životy myslících bytostí jako na běžícím pásu. Holokaust dosud neskončil.

Celá myšlenka hnutí 269 vznikla v říjnu 2012 v Izraeli, kde si tři aktivisté nechali rozžhaveným železem veřejně vypálit číslo 269. Symbol anonymního telete degradovaného na pouhou cifru. Tato akce měla ve světě odezvu a zvedla vlnu dalších událostí se stejnou myšlenkou v mnoha dalších státech. Hnutí 269 však nezůstalo jen u pořádaní šokujících akcí, ale aktivisté se snaží pomoci i konkrétním zvířatům, proto např. v mateřském Izraeli vznikla farma sloužící jako domov pro jakákoli potřebná zvířata, i ta zachráněná z velkochovů. Nyní také běží kampaň Respect life (Respektuj život), která trvá 8 měsíců, zapojilo se 35 zemí a vyvrcholí 26. září 2015.
 Souhlasím s filosofií 269, která odmítá ponížení živých, cítících bytostí na položky ve výrobě a už několik let podporuji tuto kampaň, která usiluje o osvobozeni zvířat,“ říká Anna Kupcová, jedna z aktivistů a aktivistek, která cejchování podstoupila doslova na vlastní kůži.
Naše společnost maso, mléčné výrobky a vejce prakticky vnímá jako hotové produkty. Málokdo se skutečně zamyslí nad tím, co hotovému výrobku, který leží na pultech, předcházelo. Miliardy zvířat žijí v naprosto nepřirozených podmínkách a jsou drasticky zneužívány pro potřeby daných odvětví. V těchto podmínkách se rodí, žijí a umírají nejen krávy, slepice a prasata, ale i laboratorní a takzvaná kožešinová zvířata – všechna chována pro uspokojení lidských rozmarů.
Nezapomínejme, že máme právo volby. Zvolme si cestu bez zbytečného utrpení, vykořisťování a zabíjení,“ uzavírají organizátoři.
Bolest je bolest
Krev je krev
Strach je strach

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *