Výstava trofejových fotografií z norování v České republice

PRAHA – V úterý 21.7.2015 proběhne na Náměstí Republiky od 16:00 trofejní výstava fotografií lišek a jezevců, ulovených tradiční technikou norování. Součástí bude i promítání autentických záběrů přímo z lovu. Cílem akce je upozornit veřejnost na krutý způsob vraždění zvířat, který záměrně probíhá v době vyvádění potomstva, kdy místo útěku chrání matka svá mláďata i za cenu vlastního života. Tento nerovný souboj trvá často několik hodin a nezřídka kdy končí těžkým zraněním, či smrtí psa, vyslaného do nory bojovat na život a na smrt. Na místě bude možné podepsat petici ZA ZÁKAZ NOROVÁNÍ, volající po změně připravovaného mysliveckého zákona, kterou v současnosti podpořilo již několik tisíc lidí.

Jedná se o fotografické materiály, kterými se samotní myslivci chlubí na internetu – na stránkách s loveckou a mysliveckou tématikou, chovatelských stanicích norníků, na facebooku. Liška je stále považována za škůdce, kterého je třeba likvidovat celoročně a všemi prostředky. Za pomoci norování je to zhruba 15 % ze 70 000  zabitých lišek ročně, u jezevce se jedná o hlavní způsob lovu, je jím zabito asi 2500 jedinců.

Řada odborníků, včetně těch z řad samotných myslivců se shoduje, že pro takovýto drastický způsob lovu není v současnosti žádné opodstatnění. Již dříve byly zakázány zkoušky loveckých psů z kontaktního norování.V současnosti jsou u nás možné zkoušky pouze z norování bezkontaktního, při kterém nedochází k fyzickému kontaktu lišky a psa, přesto však je pro zvířata velmi stresující. Řada psů vykonává navíc tyto testy na Slovensku, kde zkoušky z kontaktního norování zakázány nejsou. Zbytečným utrpením je také držení a chov divokých lišek v zajetí, používaných opakovaně při nácvicích.

Při samotném norování dochází k vykopávání doupat, nejčastěji obsazených matkou s mláďaty. Do nory se vpouští jeden nebo více psů, kteří vytáhnou, či zardousí matku, případně i štěňata. Ta jsou pak běžně usmrcena výstřelem či lopatou, nebo se stávají živým trenažérem k výcviku loveckých plemen.

Drsné sdělení fotografií a videí není nijak upravováno, výstava ukazuje pouze zanedbatelný zlomek takovýchto případů. Za každým obrázkem je třeba vidět stovky dalších. Současná společnost nemůže tolerovat masakry matek s mláďaty ani v rámci pochybné tradice bez hlubšího významu. Je třeba ukázat, že myslivost v této podobě do naší doby nepatří, a že je na čase zbavit se trofejí, které se sama stydí ukázat veřejnosti.

Více informací:
Radek Nesrsta, mail: free269cz@gmail.comfree269cz@gmail.com


zakaznorovanizakaznorovani

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *