Dobrovolníci Sea Shepherd vlákáni na policejní stanici a vyhoštěni z Faerských ostrovů

Dobrovolníci byli zadrženi na 9 hodin, 
než byli deportováni v brzkých ranních hodinách. 
Foto: Thomas Michael Hellier
Čtyři dobrovolníci Sea Shepherd byli včera časně ráno pod rouškou tmy vyhoštěni z Faerských ostrovů.
Okolo půl čtvrté ráno místního času byla vedoucí pozemního týmu Sea Shepherd Rosie Kunneke z Jižní Afriky spolu s dobrovolníky Christophem Bondue z Belgie, Mariannou Baldo z Itálie a Kevin Schiltzem z Lucemburska naložena v Tórshavn na trajkekt směřující do Hirchalls v Dánsku. Spolu s nimi se nalodili i tři policisté v civilu.
Dobrovolníci byli potrestáni pokutou ve výši 19 – 127 000 Kč nebo osmi- či čtrnáctidenním vězením. Navíc žaloba podala žádost o deportování posádky Sea Shepherd z Faerských ostrovů. Obhajoba okamžitě podala odvolání proti trestu i deportaci.
V úterý obvinění navštívili policejní stanici, aby oznámili, že odmítají zaplatit pokutu, a dožadovali se svého trestu ve vězení, než aby byli deportováni. Kunneke udala: „Tento pokus o deportování ještě předtím, než je vyslyšeno naše odvolání, podrývá naše základní práva na spravedlivý proces a je jen dalším pokusem umlčet jakoukoliv opozici k zabíjení kulohlavců na Faerských ostrovech.“
Policie jim řekla, že konečné rozhodnutí v této otázce provede dánské imigrační oddělení, a požádali je, aby svou žádost o trest ve vězení dodali písemně.
Ve čtvrtek odpoledne byli Kunneke, Bondue, Baldo a Schiltz uvědoměni, že jejich odvolání proti deportaci nebylo úspěšné a že následující den budou z Faerských ostrovů vyhoštěni. Policie pak vyžadovala, aby se všichni čtyři objevili na tórshavnské policejní stanici, kde jim budou sděleny konečné detaily vyhoštění, včetně času.
(zleva doprava) Rosie Kunneke z Jižní Afriky, Christophe Bondue z Belgie, 
Marianna Baldo z Itálie a Kevin Schiltz z Lucemburska
Podle nařízení se tedy čtyři členové posádky Sea Shepherd dostavili 13. srpna v 18:35 faerského času na policejní stanici v Tórshavn. Ke svému údivu byli okamžitě zadrženi k deportaci.
Čtyři dobrovolníci Sea Shepherd zůstali zadrženi až do vyhoštění o 9 hodin později. Veškerá komunikace byla omezena na seznam majetku a kde se nachází, aby mohl být posbírán, a na krátký dopis ostatním dobrovolníkům na svobodě.
V dopise posádce Sea Shepher napsal Bondue: „…pokračujte v boji! Tohle je jen začátek!…“
Crew being loaded onto ferry for deportation in the early hours of the morning. Photo: Mayk Wendt
Nakládání posádky na trajekt v časných ranních hodinách.
Foto: Mayk Wendt
CEO Sea Shepher Global, kapitán Alex Cornelissen uvedl: „Dánské úřady jsou zoufalé a neopatrné ve svém pokusu umlčet Sea Shepherd. Pravda o pochybném jednání dánských úřadů na Faerských ostrovech a o tom, kam až jsou ochotny zajít, aby ochránily probíhající vraždění kytovců, nikdy nebyla jasnější. Je zřejmé, že Dánsko pociťuje tlak odsouzení mezinárodní společností, která je zhrozena porušováním evropských nařízení a mezinárodních zákonů, a to je přesně ten důvod, proč budeme dál tlačit a odhalovat hanebné přečiny, které se odehrávají na Faerských ostrovech.“
Tento rok bylo na Faerských ostrovech zadrženo 12 dobrovolníků Sea Shepherd, reprezentujících Velkou Británii, Itálii, Korsiku/Francii, Nizozemí, Belgii, Německo, Lucembursko a Spojené státy. Všichni jsou obvinění ze ‚zločinu‘ narušování nechvalně známého lovu kulohlavců a dalších malých kytovců, známým jako grindadráp.
Grindadráp je největší porážkou mořských savců v Evropě. Jen letos bylo v letošních pěti grindadrápech od června bylo zavražděno 490 kulohlavců.
Sea Shepherd vede opozici k grindadrápu od 80. let. Operation Sleppid Grindini je šestou kampaní organizace na ochranu kulohlavců na Faerských ostrovech.

AKTUÁLNĚ:

15.8. 22:00
Poslední z odsouzených, Xavier Figarella, byl dnes také z Faerských ostrovů vyhoštěn.

Článek převzat a přeložen ze stránek Sea Shepherd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *