Dnes žádné zabíjení, jen trocha mučení a obtěžování

Vítejte na Faerských ostrovech, kde je soucit zločinem a odmítnout nahlásit velrybí skupinu je ilegální. 

V pondělí byla severně od Faerských ostrovů spatřena další skupina kulohlavců. Protože šlo jen o malou skupinu čítající několik jedinců, unikli kruté smrti a místo toho byli „jen“ označeni.

Včera se velrybáři namísto zabití pár kulohlavců, které se jim pod stresem podařilo nahnat do fjordu, rozhodli nepoužít kopí a nože, aby je zabili. Místo toho se rozhodli, že do jejich ploutví vyvrtají díry, aby na ně mohli zavěsit značky, podle kterých je budou moci sledovat.

Pokud by někdo vzal vrtačku a provrtal vám díru skrz ruku, pořádně by to bolelo a dost možná by vám to způsobilo poškození nervů. Kytovci mají velice vyvinutý nervový systém a vrtání skrz jejich zadní ploutve je bolestivé. Tuto skupinu to evidentně nezajímá – všichni se smějí a vtipkují. Kromě traumatu z vrtání musely tyto vnímavé bytosti protrpět také mnoho hodin stresu. 

Někdo tomu může říkat „výzkum“. My tomu říkáme mrzačení a mučení. Možná doufají, že se těchto pár jedinců přidá k větší skupině a až se vrátí, budou na ně už čekat hrdlořezové s noži. 


Faeřané včera označili 7 velryb a pak se je pokusili odehnat zpět na moře. Zdá se však, že jednoho z nich zranili natolik, že odmítal odplout do hlubších vod. Ostatních šest ho odmítlo opustit. Velrybáři je přinutili se od něj vzdálit. Sedmý kulohlavec trpí bolestí a leží na boku. Vypadá to, že mu během nahánění někdo vrazil hák do nozder.  Velrybáři se ho snaží odsunout do hlubších vod i přesto, že evidentně trpí. 

Faeřané proklamují ušetření těchto velryb jako milosrdenství. Jedna z velryb zůstává na Fuglafjørður a bojuje o život. Zdá se, že je vyčerpaná a zmatená. Kolem ní krouží 3 lodě, které jí obklopují, šťouchají do ní, bijí pádly a vytáčí motory v jejím směru, což ještě přidává na jejím stresu a zmatení. 

Kapitánka Wyanda Lublink  z australského trimaránu Sea Shepherd, MV Brigitte Bardot, nabídla použití jetski, aby pomohl navést označené a úzkostné kulohlavce zpět na moře. Policie i vedoucí grindu pomoc odmítli. 

Tři dobrovolníci Sea Shepherd byli zadrženi z neznámých důvodů. Jeden z policistů se nechal slyšet, že jsou zadrženi, protože zasahovali do grindu. Je zvláštní, jak může někdo zasahovat do zabíjení velryb, když grind nebyl svolán ani neproběhl. 

Faeřané brání tuto hrůznost za pomoci dánského námořnictva, dánské policie, dánských soudů a stále více drakonických zákonů podporujících grind.

Tyto velryby nepatří Faeřanům a ti si s nimi nemohou dělat, co se jim zlíbí. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *